Pakujemy za darmo czyli 7-Zip

Pomimo tego że windows posiada wbudowaną obsługę zipów to i tak każdy zwykle instaluje swój ulubiony program do obsługi archiwów. Najczęstszym powodem jest to że w sieci możemy natknąć się na pliki spakowane rarem, których windows nie obsługuje i wtedy naturalnym wyborem staje się winrar.

Znikoma część osób, które posiadają ten program użyje go kiedykolwiek do spakowania czegoś w specyficznym dla niego formacie, więc dlaczego męczyć się z upierdliwym okienkiem przypominającym o kupnie? Nie wspominając już o samym kupnie, kto wyda €29,95?

I tak dochodzimy do dzisiejszego bohatera 7-Zip.

Czy jest lepszy od winrara? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do jedego interfejsu to ciężko go będzie przekonać do innego.

Kilka argumentów na jego korzyść. Po pierwsze jest darmowy, największa i niezaprzeczalna zaleta. Jest programem open-source, jego licencja pozwala na jego bezpłatne używanie zarówno w domu jak i w pracy.

Po drugie: wieloformatowość, posiada możliwość rozpakowywania większości formatów na jakie natkniesz się buszując w Internecie w tym ma możliwość zaglądania do obrazów płyt iso oraz samorozpakowujących się archiwów exe. Do tego potrafi utworzyć archiwa w formacie zip, swoim dosyć wydajnym algorytmem oraz kilkoma innymi rzadziej spotykanymi.

To już powinno wystarczyć aby poważnie przyjrzeć się temu programowi, ale trzeba jeszcze wspomnieć o interfejsie użytkownika, który jest tutaj dosyć dyskusyjną sprawą bo właściwie nie ma potrzeby go używać. Siła tego programu kryje się w prostocie, wszystkie najważniejsze czynności możemy wykonać za pomocą menu kontekstowego.

Rozpakowywanie archiwum

Rozpakowywanie archiwum

Pakowanie katalogu

Pakowanie katalogu

Dla tradycjonalistów pozostał jeszcze znany z winrara interfejs z menadżerem plików.

Interfejs 7zip

Używam i polecam. Ma wszystko co potrzeba, sprawdź go, naprawdę warto. To nic nie kosztuje: 7-zip.org.pl

comments powered by Disqus